My Son

پسرم آریس

هفت اشتباه رایج درباره گریه بچه‌ها


1) اگر خوب به نوزاد برسیم، اصلا گریه نمی‌كنداین طور نیست.

همه نوزادان لااقل روزی 2 ساعت گریه می‌كنند. گریه بخشی از زندگی نوزادان (بچه‌های زیر یك ماه) و شیرخواران (بچه‌های زیر 2 سال) است؛ یعنی نمی‌شود حذفش كرد ولی می‌شود علتش را فهمید تا راحت‌تر و زودتر آرامشان كرد.

2) وقتی یك نوزاد گریه می‌كند، یعنی یك مشكلی دارد

نه لزوما! گریه نوزادان گاهی طبیعی است، گاهی غیرطبیعی. گاهی ممكن است یك نوزاد حتی متعاقب یك شادی یا هیجان معمولی هم بزند زیر گریه.

 


3) این بچه خیلی شدید گریه می‌كند! حتما كولیك دارد

نه لزوما! گریه‌های شدید، علل متعددی دارند. گریه‌ ناشی از كولیك، گریه شدیدی است كه اقلا 3 ساعت در روز طول بكشد، دست‌كم 3 روز در هفته تكرار ‌شود و حداقل تا 3 هفته پشت‌سر ‌هم ادامه پیدا ‌كند. كولیك شیرخواران در 3 ماهه اول عمر شایع‌تر است و معمولا تا پایان 3 ماهگی تمام می‌شود. با این حساب، می‌شود حدس زد كه خیلی از گریه‌های شدیدی كه به كولیك نسبت می‌دهیم، ربطی به كولیك ندارد.


4) باید به گریه نوزاد بی‌اعتنایی كنیم تا خودش آرام شود

این بدترین كار است. اولا باید سعی كنیم نوزادمان حتی‌المقدور به گریه نیفتد. مثلا می‌توانیم جلوی گریه‌های قابل‌پیش‌بینی‌اش را بگیریم، یعنی نباید آنقدر صبر كنیم كه بچه از شدت گرسنگی و تشنگی به گریه بیفتد. حتی بعضی بچه‌ها وقتی به این مرحله می‌رسند، آنقدر عصبی می‌‌شوند كه دیگر حاضر به غذا خوردن نیستند. در برابر گریه‌های غیرقابل پیش‌بینی هم باید صبور باشیم. بچه‌هایی كه والدینشان، آنها را در آغوش می‌گیرند و به آنها محبت می‌كنند، خیلی زودتر آرام می‌شوند.


5) گریه‌ این بچه به خاطر گرسنگی نیست، همین دو ساعت پیش غذا خورده!

بیشتر شیرخواران نیاز دارند هر 2 تا 3 ساعت یك بار چیزی بخورند. در این میان، بعضی شیرخواران هستند كه وقتی گرسنگی سراغشان می‌آید، بدجوری شلوغ می‌كنند. این كودكان ممكن است آنقدر هنگام شیر خوردن هل بزنند كه همراه با شیر، مقداری هوا ببلعند و در نتیجه، دچار نفخ و دل‌درد شوند و بزنند زیر گریه.
 
6) گریه این بچه به خاطر خواب‌آلودگی نیست، امروز 10 ساعت خوابیده!

نوزادان در طول روز نیاز دارند كه 16 ساعت (و گاهی بیشتر) بخوابند.
 
7) گریه نوزادان در بدو تولد، نمادی است از درد و رنج‌هایی كه باید در طول زندگی تحمل كند

شاید این حرف از نظر خیلی‌ها اشتباه نباشد ولی پزشكان، نظر دیگری دارند. یك بادكنك را در نظر بگیرید كه می‌خواهید بادش كنید. اولین دمی كه در این بادكنك می‌دمید، باید آنقدر قوی باشد كه بتواند آن را از حالت خوابیده خارج كند. بعد كه مقداری بادش كردید، می‌توانید خیلی راحت‌تر و با زور كمتری در آن بدمید. ریه‌های ما هم تا وقتی در رحم زندگی می‌كنیم و هنوز به دنیا نیامده‌ایم، كاملا خوابیده‌اند و هیچ هوایی داخلشان نیست. اولین نفسی كه باید در بدو تولد، این ریه‌های خوابیده را باز كند، باید قوی و عمیق باشد. گریه‌، همان اولین تنفس عمیق و قوی است.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:45  توسط maze  | 

برگرداندن يا رفلاكس چيست؟

رفلاكس چگونه بر روي كودك تاثير مي گذارد؟
برگرداندن يا رفلاكس به حالتي اطلاق مي شود كه محتويات معده به داخل مري يا حتي دهان برمي گردد.
در پزشكي به مري ازوفاگوس گفته مي شود. لذا اسم كامل پزشكي رفلاكس، واژه رفلاكس گاسترو- ازوفاژيال است و به آن رگورژيتاسيون هم گفته مي شود.
ديافراگم عضله ايست كه قفسه سينه را از حفره شكمي جدا مي كند. مري مانند لوله ايست كه دهان را به معده متصل مي كند و بايد مسير نسبتا طولاني را از دهان و قفسه سينه به سمت بالاي شكم بپيمايد. در محل عبور مري از ديافراگم سوراخي وجود دارد و ديافراگم در اين ناحيه بطور طبيعي مانند دريچه عمل مي كند تا از برگشت مواد معده به درون مري جلوگيري كند. پزشكان به اين مكانيسم دريچه اي (كه در نواحي ديگري از بدن هم وجود دارد) اسفنكتر گويند.
گاهي اوقات عملكرد دريچه به اندازه كافي قوي نيست، براي مثال در دوران بارداري اين اسفنكتر ممكن است بخوبي عمل نكند و شايد شما تجربه بازگشت مواد خورده شده را به مري يا حتي دهان داشته باشيد. در حقيقت، يكي از دلائلي كه دچار سوزش سر دل در حاملگي مي شويد اينست كه فشار جنين شما اسفنكتر را بالا مي برد و اين امر سبب برگشت اسيد و محتويات معده به مري مي شود.
اين پديده در كودكان نيز رخ مي دهد، اما به دلائل مربوط به خودشان كه عمدتا بعلت تكامل ناكافي اسفنكتر است. در طول سال اول زندگي كودك، عملكرد اسفنكتر قويتر مي شود و احتمال بازگرداندن محتويات معده كاهش مي يابد. حدود 50 درصد كودكان درجاتي از رفلاكس را خواهند داشت، اما تنه درصد كمي از آنها دچار رفلاكس شديد هستند.
علائم باليني رفلاكس چيست؟
كودكتان بعد از هر بار شيرخوردن ممكن است مقدار كمي شير را بالا بياورد يا دچار سكسكه شود. وي ممكن است دچار سرفه پس از بالا آوردن شير شود و احتمالا علت اين است كه شير در حال پس زدن از معده، اشتباها وارد مجاري هوايي وي شده است. اين امر طبيعي است و تا زماني كه كودكتان از ساير جنبه ها مشكلي نداشته باشد جاي هيچ گونه نگراني نيست. فقط لازم است يك تكه پارچه يا دستمال در دسترس داشته باشيد. هم بچه هايي كه شير خشك مي خورند و هم آنها كه از شير مادر تغذيه مي كنند ممكن است به چنين وضعيتي مبتلا شوند.
آيا لازم است كودكم را نزد پزشك ببرم؟
در موارد زير لازم است با پزشك كودكتان مشورت كنيد:
• اگر در شرايط عادي رفلاكس بيش از پنج بار در روز اتفاق بيافتد.
• اگر كودك بعد از خوردن غذا زياد گريه مي كند.
• اگر به طور مكرر استفراغ مي كند.
• اگر سرفه كردن حالتي دائمي شده است.
روشهاي ساده اي وجود دارد كه بايد در ابتدا مورد توجه قرار گيرند؛ مانند نگه داشتن كودك در وضعيت عمودي براي 20 دقيقه بعد از هر بار تغذيه، اين وضعيت به باقي ماندن مواد خورده شده در معده تا زماني كه به داخل روده تخليه شود كمك خواهد كرد. در ضمن بهتر است وعده هاي غذايي كمتر با دفعات بيشتر مورد استفاده قرار گيرد، اگرچه كودكان هميشه موافق اين موضوع نيستند! اما اين كار مانع پر شدن كامل معده شده و احتمال پس رانده شدن مواد را با توجه به شل بودن دريچه بين مري و معده، كاهش مي دهد.
آيا درمانهاي ديگري براي رفلاكس وجود دارد؟
در موارد خيلي شديد استفاده از آنتي اسيدها يا تغليظ كننده هاي غذايي ممكن است ارزشمند باشد. مي توانيد تركيباتي كه هر دو خاصيت مذكور را داشته باشند از داروخانه ها تهيه نمائيد. اين داروها را با تجويز پزشكتان مصرف كنيد و هر از چند گاهي آنها را براي مدت كوتاهي قطع كنيد تا بدانيد آيا بيماري بهتر شده است يا نه؟
ممكن است پزشك كودكتان برخي از داروهايي مثل سايمتيدين يا رانيتيدين را تجويز كند كه براي درمان زخم معده در بالغين مصرف مي شوند. البته استفاده از آنها بعضي از كشورها براي اطفال تاييد نشده است، ولي در بعضي كشورها مورد استفاده قرار مي گيرند. پزشك كودكتان ممكن است داروها يا روشهاي ديگري را براي شرايط كودك شما برگزيند. بطور معمول اين وضعيت با استفاده از تكنيكهاي توضيح داده شده و استفاده از داروهاي محدود، با گذشت زمان بهتر خواهد شد.
در مواردي هم لازم است كه بيماري كودك كاملا جدي تلقي شود و اگر تاكنون به پزشك متخصص كودكان مراجعه نكرده ايد با مشاهده موارد زير حتما اقدام كنيد:
• اگر هرگونه شكي در تشخيص وجود داشته باشد.
• اگر بيماري با درمانهاي ساده برطرف نشود.
• اگر خون در استفراغ وجود داشته باشد.
• اگر كودكتان دچار كم خوني باشد.
• اگر سرفه هاي پايدار يا عفونتهاي مكرر تنفسي وجود داشته باشد كه بنظر برسد به علت بازگشت مواد از معده به مري هستند.
• اگر كودك در وزن گيري مشكل داشته باشد يا از خوردن غذا امتناع كند.
• اگر عمل بلع مشكل باشد.
خوشبختانه اين موارد نادر هستند، اما اگر در مورد هر يك از آنها نگران هستيد به پزشك متخصص كودكان مراجعه كنيد. شايد لازم باشد براي تشخيص دقيق و بررسي كامل، آزمايشاتي براي كودك انجام شود. ممكن است پزشك تصميم بگيرد تا از كودك اندوسكوپي به عمل آورد يا با قرار دادن وسيله اي در انتهاي مري، اسيديته ناحيه را در طول 24 ساعت اندازه گيري كند. اين اقدامات معمولا براي كودك و متعاقبا براي شما ناراحت كننده خواهد بود اما گاهي بعنوان آخرين اقدام براي قطعي بودن تشخيص بيماري يا تعيين ميزان وخامت آن ضروري است.
سعي كنيد نگران نشويد
بيشتر شيرخواران دچار علائم خفيفي از رفلاكس هستند كه در ابتدا توضيح داده شد و به عارضه اي جدي كه نيازمند اقدامات يا درمانهاي جراحي باشد، مبتلا نيستند. اگر وضعيت كودك شما از نظر وزن گيري مناسب است، به خودتان اطمينان دهيد كه اين مقدار برگرداندن با رشد كودك بهتر خواهد شد.
http://ninisite.com
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:32  توسط maze  | 

كمك هاي اوليه براي خفگي‏

همه ما مايليم كه باور كنيم هرگز در شرايطي قرار نخواهيم گرفت كه نياز به نجات جان فرزندمان داشته باشيم ولي ممكن است اين واقعه رخ دهد. كودكان ممكن است در اثر ورود مواد غذايي يا اسباب بازي به مجاري تنفسي، قرار گرفتن زير آب در وان يا استخر و يا پيچيده شدن طناب يا نخ پرده به دور گردنشان دچار خفگي شوند. شما بايد بدانيد كه در چنين مواقعي بايد چه اقداماتي انجام دهيد. دستورالعمل گام به گام زير براي شرح اصول كمك هاي اوليه در مواقع خفگي تهيه شده است ولي لطفا آنرا بعنوان تنها منبع اطلاعاتي خود در اين زمينه در نظر نگيريد.
وقتي را به فراگيري دوره CPR شيرخواران و كودكان اختصاص دهيد. اين روش بر حسب سن كودك فرق مي كند و انجام ناصحيح آن ممكن است بسيار زيان بخش باشد.
دستورالعمل زير مخصوص كودكان زير يكسال است كه بعلت انسداد راه هوايي دچار خفگي شده اند.
مرحله 1: وضعيت را بسرعت ارزيابي كنيد
اگر كودك شما بطور ناگهاني توانايي سرفه كرن، گريه كردن و جيغ كشيدن را از دست داده است ممكن است چيزي مسير تنفس او را بند آورده باشد و شما بايد براي بيرون آوردن آن دست بكار شويد. ممكن است كودك اصوات عجيب از حلق خارج كند و يا پوست او به رنگ قرمز روشن يا آبي در آيد.
اگر كودك سرفه و استفراغ دارد مسير تنفسي او كاملا مسدود نشده است. در اينصورت اجازه دهيد سرفه كند. سرفه موثرترين راه برطرف ساختن انسداد است.
اگر كودك قادر نيست چيزي را كه در مسير تنفسي اش گير كرده، با سرفه خارج سازد از يك نفر بخواهيد كه به اورژانس اطلاع دهد و شما ضربات پشت و فشردن سينه را شروع كنيد (به مرحله 2 مراجعه كنيد).
اگر با كودك تنها هستيد 2 دقيقه از او مراقبت كنيد سپس به اورژانس اطلاع دهيد.
از طرف ديگر اگر مشكوك هستيد مسير تنفسي كودك به علت تورم حلق مسدود شده است بلافاصله به اورژانس اطلاع دهيد. ممكن است كودك شما دچار يك واكنش آلرژيك نسبت به چيزي كه خورده و يا گزش حشره شده باشد و يا ممكن است مبتلا به عفونت حلق مثلا خروسك باشد.
اگر كودك دچار مشكلات قلبي نيز هست فورا به اورژانس اطلاع دهيد.
مرحله 2: سعي كنيد كه آنچه را كه مسير تنفسي را مسدود كرده است با ضربات پشت و فشردن سينه بيرون آوريد.
اگر كودك قادر نيست خودش مسير تنفسي اش را تخليه كند و شما معتقيد كه چيزي آنجا گير كرده است در حاليكه با كف دست سر و گردنش را نگاه داشته ايد، بدقت او را روي بازوي خود قرار دهيد و صورتش را به طرف پائين بگيريد. دستي كه كودك را نگه داشته است به ران خود تكيه دهيد.
كودك را طوري نگه داريد كه سرش پائين تر از ساير قسمت هاي بدن قرار گيرد. بعد با استفاده از پاشنه دست 5 ضربه به پشت، بين دو تيغه شانه اش وارد كنيد تا آنچه در آنجا گير كرده است از جاي خود خارج شود
.
سپس دست آزاد خود را (آن دستي كه ضربات پشت را با آن وارد كرده ايد) روي پشت كودك قرار دهيد در حاليكه ساعدتان در مسير ستون مهره ها قرار دارد. سپس او را به آرامي در حاليكه سر و گردنش را نگه داشته ايد بگردانيد بعد در حاليكه دستتان را به ران تكيه داده ايد صورت كودك را رو به بالا نگه داريد و در اين حال هم سرش را پائين تر از ساير قسمت هاي بدن نگه داريد.
سر 2 تا 3 انگشتتان را روي خطي فرضي كه بين دو نوك سينه هاي كودك ترسيم كرده ايد، بگذاريد. براي ايجاد فشار به آرامي سينه را 5/2 تا 5/3 سانتي متر به پائين فشار دهيد بعد صبر كنيد تا سينه به وضعيت طبيعي بازگردد. 5 فشار به سينه او وارد كنيد و اين عمل را كاملا نرم و آرام انجام دهيد. حركات نبايد پرشي باشد.
همين عمل 5 ضربه پشت و 5 فشار سينه را متناوبا آنقدر ادامه دهيد تا شيئي كه در مسير تنفسي گير كرده بيرون آيد و كودك سرفه كند. اگر او سرفه مي كند بگذاريد آنقدر سرفه كند تا كاملا خارج شود.
اگر در هر لحظه اي كودك بيهوش شود به CPR يا احيا قلبي- تنفسي نياز خواهد داشت .
دوبار به او تنفس مصنوعي بدهيد. اگر هوا پائين نمي رود (سينه بالا نمي آيد)،
سر او را برگردانيد و دوبار ديگر به او تنفس مصنوعي بدهيد.
اگر هنوز هم سينه بالا نمي آيد 30 بار سينه او را فشار دهيد. داخل دهان را نگاه كنيد و اگر جسمي را مي بينيد آنرا خارج سازيد. دوبار ديگر به او تنفس مصنوعي بدهيد، فشردن سينه را تكرار كنيد و همينطور ادمه دهيد تا كمك برسد.
http://ninisite.com
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:32  توسط maze  | 

هفت دليل گريه كردن نوزادان و راه هاي آرام كردن نوزادان

نوزادان گريه مي كنند و هيچ راهي براي خلاصي از گريه آنها وجود ندارد. از آنجا كه نوزاد نمي تواند حرف بزند، گريه او ممكن است براي والدينش نگران كننده باشد و از خود بپرسند "از كجا بفهميم مشكلش چيست؟" فهميدن علت گريه نوزاد ممكن است در آغاز دشوار باشد ولي بايد توجه داشت كه قسمت بزرگي از بچه بزرگ كردن آزمون و خطاست و والدين خيلي زود ياد خواهند گرفت كه چگونه نياز هاي كودك خود را پيش بيني كنند. دلايل زير شايع ترين دلايل گريه نوزاد هستند و نوزاد با گريه خود در واقع مي خواهد مشكلش را به شما بفهماند:
چرا كودكتان گريه مي كند
من گرسنه ام
وقتي ياد بگيريد كه نشانه هاي گرسنه بودن كودك خود (مثل نق نق كردن، سر و صدا راه انداختن و دنبال پستان مادر گشتن هنگامي كه او را در آغوش مي گيريد) را بشناسيد مشكلاتتان در سير كردن او قبل از اينكه گريه كند كمتر مي شود. وقتي كودكتان گريه مي كند اول مطمئن شويد كه گرسنه نيست. شير دادن ممكن است سبب قطع گريه كودك نشود ولي اگر مي خواهد همچنان شير بخورد بگذاريد به خوردن ادامه دهد . بعضي اوقات شيرخواران حتي بعد از اينكه شروع به شير خوردن مي كنند به گريه كردن ادامه مي دهند اما شما به شير دادن ادامه دهيد چون هنگاميكه معده اش پر شود از گريه كردن دست بر مي دارد.
پوشكم را عوض كنيد
بعضي كودكان به مجرد اينكه به تعويض پوشك نياز داشته باشند سر و صدايشان در مي آيد اما بعضي ديگر اينطور نيستند. در هر صورت اين هم يكي از دلايل گريه كردن كودك است و خوشبختانه هم فهميدن آن راحت است و هم حل كردن آن.
سردم است؛ گرمم است
كودكان شير خوار دوست دارند لباس زياد و گرم داشته باشند. (بعنوان قاعده هر چند تا كه خودتان لباس پوشيده ايد و از نظر دما احساس راحتي مي كنيد بايد يك لايه بيشتر به كودك شيرخوارتان بپوشانيد.) بنابراين گريه كودك ممكن است به اين علت باشد كه سردش شده است (مثلاً موقعيكه كودك لخت است و شما در حال عوض كردن او هستيد). بهتر است ياد بگيريد كه چطور كودكتان را سريعتر و قبل از اينكه سردش شود عوض كنيد. توجه كنيد كه كودك را زيادي نپوشانيد چون احتمال گريه كردن كودك وقتي كه گرمش است در مقايسه با وقتي كه سردش است كمتر است (اگر هم گريه كند خفيف تر است).
مرا در آغوش بگيريد
كودكان شير خوار آغوش و نوازش زيادي نياز دارند. آنها دوست دارند صورت والدين خود را ببينند، صدايشان را بشنوند، به صداي قلبشان گوش كنند، و حتي مي توانند بوي منحصر بفردشان (بخصوص شير مادر را) تشخيص دهند. بعد از شير خوردن، آروغ زدن و عوض شدن دوست دارند كه شما آنها را در آغوش بگيريد. ممكن است شما فكر كنيد كه با اين كار داريد كودكتان را "لوس" با مي آوريد ولي نگران نباشيد؛ اين مسئله در چند ماه اول زندگي اصلاً مطرح نيست. البته كودكان از نظر اينكه چقدر بخواهند كه شما آنها را در آغوش بگيريد با هم فرق دارند. بعضي از كودكان توجه زيادي را مي طلبند و در مقابل بعضي ديگر مي توانند مدت زيادي آرام بنشينند. اگر كودكتان توجه شما را مي خواهد او را در آغوش بگيريد و يا در كنار خود بگذاريد.
ديگه بسه!تنهام بزارین
هر چند كودكان شير خوار به توجه زيادي نياز دارند ولي ممكن است دچار "تحريك بيش از حد" نيز بشوند. گاهي كودك بعد از گذراندن يك روز تعطيل در ميان افراد خانواده و بستگان و يا در انتهاي هر روز ظاهراً بدون دليل و بيش از حد طبيعي گريه مي كند. فيلتر كردن تمامي تحريك هاي محيطي (شامل نور، صدا، بغل به بغل شدن) معمولاً براي نوزادان آسان نيست و اين مي تواند سبب خستگي آنها بدليل فعاليت زياد شود. در اين شرايط نوزاد با گريه كردن خود در واقع مي گويد "ديگه بسه!". اين مسئله معمولاً وقتي رخ مي دهد كه كودك خسته است. سعي كنيد كودكتان را به جايي آرام و ساكت ببريد و بعد ببنيد مي توانيد او را بخوابانيد يا نه.
حالم خوب نيست
اگر تازه به كودك خود شير داده ايد و مي دانيد كه راحت هم هست (گاهي كودك ممكن است بخاطر يك مسئله خيلي كوچك و پيش پا افتاده نظير گير كردن يك تار مو دور انگشت پايش و يا تماس مارك لباس با پوستش احساس ناراحتي كند) ولي كودك همچنان گريه مي كند درجه حرارتش را اندازه بگيريد تا مطمئن شويد مريض نيست. گريه ناشي از بيماري معمولاً با گريه ناشي از گرسنگي فرق مي كند و شما خيلي زود اين را مي فهميد.
هيچكدام از موارد بالا
بعضي اوقات دست آخر هم نمي فهميد چرا كودكتان گريه مي كند. بعضي اوقات كودكان گريه مي كنند و بسادگي نمي شود آرامشان كرد. اين گريه كردن ممكن است از چند دقيقه گريه شديد تا كوليك كامل طول بكشد. كوليك عبارتست از گريه غير قابل تسكين بمدت 3 ساعت در روز و حداقل 3 روز در هفته. حتي اگر كودك سه ساعت هم گريه نكند باز هم تحمل اين وضعيت براي والدين سخت است. در صورتيكه علت گريه كودك دلايل بالا نبود راه هاي زير را امتحان كنيد.
علت گريه كودكم را نمي دانم. چكار بايد بكنم؟
كودك را بپوشانيد و در آغوش بگيريد
نوزادان دوست دارند همان احساس گرما و امنيت درون رحم را تجربه كنند. پس كودكتان را قنداق كنيد و سرش را روي شانه تان بگذاريد. توجه داشته باشيد كه قنداق كردن و در آغوش گرفتن ممكن است براي بعضي كودكان ايجاد محدوديت فيزيكي كند. ممكن است اين كودكان به پستانك يا تكان تكان دادن بهتر جواب دهند.
استفاده از ريتم
نوزاد عادت به شنيدن صداي قلب مادر دارد و يكي از دلايلي هم كه دوست دارد در آغوش و نزديك مادر باشد همين است. ولي به جاي آن مي توانيد براي كودكتان موزيك ملايم بگذاريد و يا برايش لالايي بخوانيد و يا فقط او را كنار يك صداي يكنواخت مثل صداي هواكش قرار دهيد.
تكان تكان دادن
گاهي تنها تكان تكان دادن كودك و راه رفتن مي تواند او را آرام كند. بعضي اوقات هم مي توانيد او را در گهواره و يا Rocking chair بگذاريد و تكان دهيد. گردش با اتومبيل هم مي تواند در اين مواقع كمك كننده باشد.
ماليدن شكم
مالدين پشت يا شكم نوزاد يكي از آرام بخش ترين كارهايي است كه مي توانيد بكنيد بويژه اگر گريه كودك ناشي از گاز روده ها باشد كه در بعضي كودكان كوليكي ديده مي شود.
مكيدن
حتي موقعي كه كودك گرسنه نيست، مكيدن به آرام شدن ضربان قلب كودك، شل شدن معده، و كاهش دست و پا زدن او كمك مي كند. در اين مواقع پستانك بسيار كمك كننده است.
مواظب خودتان هم باشيد
هيچ كودكي تا حالا از گريه كردن نمرده است! ولي گريه كودك مي تواند استرس زيادي به پدر و مادر جديد وارد كند. شما در اين مدت بسيار بي خوابي كشيده ايد و ممكن است ندانيد چكار كنيد. مادران به اندازه كافي به دليل تغييرات هورموني دچار هيجانات هستند. پدران هم ممكن است ندانند كه چه نقشي مي توانند در مراقبت از كودكشان ايفا كنند و اينكه تمام توجه همسرشان به كودك نورسيده است خود استرسي براي آنهاست. حالا كودكي را هم كه در حال گريه كردن است به اين دو نفر اضافه كنيد تا ببينيد كه چگونه بسياري از والدين سرشار از احساس بي كفايتي مي شوند. اگر مطمئنيد كه نياز هاي كودكتان را پاسخ گفته ايد و سعي كرده ايد كه آرامش كنيد ولي همچنان گريه مي كند زمان آن است كه كمي هم به خودتان برسيد تا از پا نيفتيد:
• كودكتان را روي تخت بگذاريد و بگذاريد مدتي گريه كند (نترسيد هيچ اتفاقي نمي افتد!)
• از دوستان و بستگانتان راهنمايي بگيريد (حضور مادر بزرگ ها در اين مواقع واقعاً نعمتي است!)
• كمي استراحت كنيد و بگذاريد فرد ديگري از كودك مراقبت كند.
• نفس عميق بكشيد.
• با خودتان تكرار كنيد: "كودك من مشكلي ندارد و گريه صدمه اي به او نمي زند. مشكلش فقط اين است كه نمي تواند بگويد چه مي خواهد."
خوشبختانه كودكان (و والدينشان) بسيار انعطاف پذيرند و حتي بدترين شرايط را نيز بالاخره از سر مي گذرانند. معمولاً از 8 تا 12 ماهگي به بعد كودك بهتر مي تواند خودش را آرام كند و بسياري از اين گريه ها ديگر اتفاق نمي افتد.
http://ninisite.com

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 16:29  توسط maze  | 

توصیه‌های مراقبت از نوزاد و کودکان در منزل ـ قسمت دوم - برگرفته از وب سایت دکتر ایرج حق شناس

12- تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید. بعد از افتادن بند ناف، نوزاد هفته‌ای دو بار در اطاق حمام شود. در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.
13- هیچ نوع ماده ضدعفونی کننده از قبیل الکل سفید، بتادین و ... برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشده و با آب خیس نشود.

14- اطاق نوزاد بایستی روشن باشد ولی استفاده از نور آفتاب مستقیم مضر است.
15- به منظور سلامتی نوزادان و شیرخواران از دود کردن اسپند، استفاده از پودرهای آرایشی، عطر، ادکلن، سیگار و گل‌های معطر مخصوصاً گل مریم اجتناب فرمائید.
16- بزاق شیرخواران از 3 ماهگی جاری می‌شود و حدوداً یکسالگی می‌توانند آب دهان را قورت دهند.

17- عطسه و گرفتگی بینی در روزهای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست. مدفوع نوزادی که شیر مادر می‌خورد آبکی و بلغمی و تعداد دفعات آن نسبتاً زیاد است (شبیه مدفوع اسهالی) ولی چنانچه حال عمومی نوزاد خوب و وزن گیری مناسب باشد اسهال نمی‌باشد.
18- جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود.
19- برای تمیز کردن بینی نوزاد از یک قطره کلرور سدیم (آب نمک) استفاده شود و موقع ریختن قطره نوزاد به پهلو خوابانده شود.

20- در هنگام پریدن شیر در حلق نوزاد آرامش خود را حفظ کرده و یک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تا گریه کند و شیر از دهان نوزاد خارج شود.
21- هرچه نوزاد ملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصاً افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند، سیگاری هستند یا راهنمایی نادرست می‌کند.
22- اگر نوزاد در روزهای 3 و 4 تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.
23- مادران شیرده از خوردن بیش از دو لیوان شیر در روز، پیاز، سیر، شکلات، کاکائو، نسکافه، خیار سبز و خیارشور خودداری کنند.

توجه
الف) از مصرف شربت های مولتی ویتامین گران قیمت برای شیرخواران و اطفال به علت هزینه زیاد و ارزش درمانی کم اجتناب شود.
ب) به شیرخواران زیر یکسال عسل- سفیده تخم مرغ- غذای ترش- شیرین و ادویه دار و شیر پاستوریزه داده نشود.
پ) استفاده از لاک به علت داشتن سرب و ارسنیک و پاک کردن آن با استن که در تماس با پوست جذب می‌شود برای اطفال مضر می‌باشد.

ت) به منظور وزن گیری بهتر اطفال و شیرخواران از دادن موز- خیار سبز- چای بیسکوئیت - پفک - چیپس - شکلات - آدامس - آجیل - پسته - هویج اصفهان ( به علت آبیاری با آب زاینده‌رود)- سوسیس - کالباس -  نوشابه - ساندیس -  شیرکاکائو - بستنی- یخمک - لواشک و مشابه آن خودداری شود.
ث) غذای توصیه شده برای کودکان دو سال به بالا شیر نصف لیوان روزی دو تا سه مرتبه - میوه روزی یک مرتبه - یک روز در میان یک عدد تخم مرغ - غذای سفره ( روزانه ) ، در صورتیکه یک مرتبه غذای پختنی باشد برای دفعه بعد نگهداری شود- عصرانه نان ، پنیر، گردو، کره و مربا و امثال آن.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 2:21  توسط maze  | 

توصیه‌های مراقبت از نوزاد و کودکان در منزل ـ قسمت اول - برگرفته از وب سایت دکتر ایرج حق شناس

1- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می‌شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می‌شود مقدار شیر هم زیادتر می‌شود.
2- از آب جوشیده، آب قند و گلوکز، شیشه و پستانک استفاده نشود.
3- شیردهی براساس میل و نیاز نوزاد در شرایط مناسب باشد.

4- قبل از هر شیردهی دست‌های خود را بشویید.
5- تا 20 دقیقه بعد از شیر خوردن آروغ نوزاد را بگیرید. در صورتیکه نوزاد زیر سینه به خواب برود احتیاج به بیدار کردن و گرفتن آروغ ندارد. او را به روی پهلوی راست بخوابانید که در صورت استفراغ، شیر به ریه برنگردد و از عوارض آن جلوگیری شود، مدتی که گذشت او را به روی پهلوی چپ بخوابانید.

6- جهت جلوگیری از ترک و زخم سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه (قسمت قهوه‌ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.
7- از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود.
8- از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند. بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل 5/36 می‌باشد. بهترین دمای اطاق برای نوزاد 24 الی 25 درجه و بهترین درجه رطوبت 40 الی 45 می‌باشد. دمای اطاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم 26 الی 27 درجه می‌باشد.

9- از تشک و کیسه خواب پشم شیشه (الیاف صنعتی) بعلت گرم کردن بیش از حد نوزاد و حساسیت زا بودن کمتر استفاده شود.
10- از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود.
11- در اطاق و هوای مناسب نوزاد احتیاج به کلاه و جوراب و لباس سراسری ندارد.

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم تیر ۱۳۸۹ساعت 2:19  توسط maze  | 

نکته های مفيد برای نوزادان

هشت نکته مفيد درباره نوزادان

1-    براي‌ جلوگيري‌ ازسرما خوردگي‌ نوزاد چه‌ بايد کرد و آيا با قنداق‌ کردن‌ مي‌توان‌ نوزاد را از سرما خوردگي‌ حفظ کرد؟

سرما خوردگي‌ عبارت‌ است‌ از ابتلاي ‌دستگاه‌ تنفس‌ (يعني‌ حلق‌، حنجره‌ و ريه‌) به‌ انواع‌ ويروسهاي‌ مولد سرما خوردگي‌، بنابراين‌ سرد بودن‌ محيط اتاق‌ نوزاد در پيدايش ‌سرماخوردگي‌ نقش‌ بسياري‌ دارد; اما بر اثر تماس‌ نوزاد با افرادي‌ که‌ مبتلا به ‌سرما خوردگي‌ مي‌باشند(يعني‌ افرادي ‌که‌ دچار آبريزش‌ از بيني‌، گلو درد، سرفه‌ و عطسه‌ هستند) ويروس‌سرماخوردگي‌ وارد دستگاه‌ تنفس‌نوزاد هم‌ مي‌شود و او مبتلا مي‌گردد.
بايد دانست‌ بالا بردن‌ درجه‌ حرارت ‌اتاق‌، پوشاندن‌ زياد و قنداق‌ کردن‌ نوزاد به‌ هيچ‌ وجه‌ او را ازسرما خوردگي‌ حفظ نخواهد کرد بلکه ‌بايد او را از تماس‌ با افراد سرماخورده ‌دور نگه‌ داشت‌. به‌ هر حال‌ بايد دماي ‌اتاق‌ نوزاد بين‌ ۱۹ تا ۲۲ درجه ‌سانتي‌گراد باشد و بهتر است‌ لباس ‌بلندي‌ که‌ دست‌ و پاي‌ نوزاد را مي‌پوشاند به‌ تن‌ او کرد، ولي‌ اگر با چنين‌ شرايطي‌ دست‌ و پاي‌ نوزاد سرد است‌ جاي‌ نگراني‌ نيست‌ بلکه‌ مي‌توان ‌دستکش‌ به‌ دست‌ او کرد و پاهاي‌ او را با جوراب‌ پوشاند گرماي‌ بدن‌ نوزاد را مي‌توان‌ با دست‌ گذاشتن‌ روي‌ قفسه ‌سينه‌ او حس‌ کرد و سرد بودن‌ دست ‌نوزاد نمايانگر دقيق‌ دماي‌ بدن‌ او نيست‌ همچنين‌ سرماخوردگي‌ نتيجه‌ سرد بودن‌ دست‌ يا پاي‌ نوزاد نيست ‌بلکه‌ نبايد در تماس‌ با افراد سرما خورده‌ قرار گيرد.

2-    عطسه‌ کردن‌ نوزادان‌:

اکثر نوزادان‌ به‌ سادگي‌ و پي‌ در پي‌عطسه‌ مي‌کنند که‌ اين‌ عطسه‌ کردن‌ نشانه‌ سرما خوردگي‌ نوزاد نيست‌، مگر توأم‌ با آبريزش‌ از بيني‌ و علايم‌ ديگرسرماخوردگي‌ باشد. عطســه‌ کــردن‌ نتيجه‌ وارد شدن‌ گـرد و خاک‌ يا هواي‌ خشک‌ و گرم‌ به‌ داخل ‌بيني‌ نوزاد بوده‌ و يا به‌ علت‌ تجمع‌ترشحات‌ در داخل‌ بيني‌ و تحريک‌ديواره‌ بيني‌ است‌. از بيني‌ بعضي‌ نوزادان‌ ممکن‌ است‌ مايع‌ شفافي‌ زيادتر از معمول‌ ترشح‌ شود مخصوصا وقتي‌ که‌ گريه‌ مي‌کنند يا دچار سرما خوردگي‌ مي ‌شوند که‌ دفع ‌اين‌ ترشحات‌ چندان‌ هم‌ بد نيست‌ و مادر بايد با دستمال‌ نرم‌ آن‌ را پاک‌ کند. و يا با «پوآر» و قطره‌ چکان‌ پلاستيکي‌ ترشحات‌ را مخصوصا قبل‌ از شيردادن ‌به‌ آرامي‌ تخليه‌ نمايد. در صورتي‌ که‌ ترشحات‌ بيني‌ نوزاد غليظ، سبز و يا زرد رنگ‌ باشد به‌ دليل‌ عفونت‌ بيني‌ است‌ و نياز به‌ درمان‌ دارد.

3-    پوست‌ نوزاد:

در روزهاي‌ بعد از تولد ممکن‌ است ‌برجستگيهاي‌ کوچکي‌ به‌ اندازه‌ ته ‌سنجاق‌ در سطح‌ پوست‌ صورت‌ نوزاد ظاهر شود. اين‌ برجستگيهاي‌ کوچک ‌را "ميليا" گويند که‌ نتيجه‌ ترشحات ‌زياد چربي‌ پوست‌ مي‌باشد و خود بخود از بين‌ مي‌رود. همچنين‌ ممکن‌ است ‌لکه‌هاي‌ آبي‌ تيره‌ با اطراف‌ مشخص‌ درناحيه‌ کفل‌ نوزاد يا به‌ طور استثنايي‌ درمحل‌ ديگري‌ از بدن‌ ديده‌ شود که‌ آنها را لکه‌هاي‌ منگولي‌ يا آبي‌ رنگ‌ گويند و در خلال‌ سال‌ اول‌ تولد از بين‌مي‌رود.

4-    لرزش‌ چانه‌ و زانوهاي ‌نوزاد:

بعضي‌ نوزادان‌ موقعي‌ که‌ در حال ‌بيداري‌ و فعاليت‌ هستند لرزشهايي‌ در چانه‌ يا در زانوهاي‌ آنها ديده‌ مي‌شود. اين‌ لرزشها چون‌ در زمان‌ فعاليت‌ نوزاد است‌ جاي‌ نگراني‌ نيست‌ و طبيعي ‌است‌. علت‌ اين‌ لرزشها اين‌ است‌ که‌ سيستم ‌عصبي‌ نوزاد هنوز تکامل‌ نيافته‌ است‌ و بتدريج‌ در طي‌ چند ماه‌ از بين‌ مي‌رود. اما اگر در حال‌ آرامش‌ يا خواب‌ دچار لرزش‌ گرديد بايد به‌ فکر تشنج‌ بود و کودک‌ بايد مورد معاينه‌ پزشک‌ متخصص‌ قرار گيرد.

5-    آيا پاهاي‌ نوزاد را بعد از تولد بايد کشيد و قنداق‌ کرد؟

خير، چون‌ پاهاي‌ نوزاد در رحم‌ مادر کاملا جمع‌ است‌، لذا بلافاصله‌ و بعد از تولد نمي‌توان‌ پاهاي‌ نوزاد را دراز کرد. در اين‌ زمينه‌، مادر بايد چند روز و چند شب‌ پاهاي‌ کودک‌ را بپوشاند تا او بتواند آزادانه‌ پاهاي‌ خود را زماني‌ خم‌ و زماني‌ هم‌ دراز کند; در هر حال‌، نوزاد خود در انتهاي‌ ماه‌ اول‌ و دوم‌ پاهايش‌ را دراز خواهد کرد.

6-    چرا بعضي‌ نوزادان‌ دچارگرفتگي‌ بيني‌ مي‌شوند و در هنگام‌ خواب‌ خرخر مي‌کنند؟

 چون‌ مجاري‌ بيني‌ نوزادان‌ باريک ‌است‌; اگر در اين‌ مجاري‌ باريک ‌ترشحات‌ مخاطي‌ جمع‌ گردد و يا اگر هواي‌ اتاق‌ نوزاد زيادتر از معمول‌ گرم ‌باشد سبب‌ مي‌شود که‌ مخاط بيني‌ نوزاد که‌ در داخل‌ رحم‌ مادر بوسيله‌ مايع ‌آمينوتيک‌ مرطوب‌ بوده‌ با تنفس‌ هواي ‌گرم‌، خشک‌ شود و ترشحات‌ مخاطي ‌نيز خشک‌ و سبب‌ گرفتگي‌ بيني‌ نوزاد شود. براي‌ جلوگيري‌ از گرفتگي‌ بيني ‌بايد درجه‌ حرارت‌ اتاق‌ نوزاد متناسب ‌و مطلوب‌ باشد(۲۲ درجه‌ سانتي‌ گراد). و اگر هواي‌ اتاق‌ نيز مرطوب‌ باشد بهترخواهد بود (با جوش‌ آوردن‌ سماوربرقي‌ يا وسايل‌ ديگر مي‌توان‌ مقداري‌بخار آب‌ در اتاق‌ نوزاد به‌ وجود آورد). اگر بيني‌ نوزاد گرفته‌ است‌ مادر مي‌تواند دو قطره‌ آب‌ نمک‌ (يک‌ قاشق‌چايخوري‌ نمک‌ به‌ ۲۵۰ سي‌ سي‌ آب‌ جوشيده‌ سرد شده‌ اضافه‌ نموده‌ يا از داروخانه‌ قطره‌ را تهيه‌ نمايد) داخل‌ هر سوراخ‌ بيني‌ مخصوصا قبل‌ از شير دادن ‌بريزد تا ترشحات‌ داخل‌ بيني ‌تر شود و آن‌ را با قطره‌ چکان‌ يا پوآرهاي ‌مخصوص‌ تا حدي‌ که‌ مي‌توان ‌ترشحات‌ داخل‌ بيني‌ کودک‌ را ببيند خارج‌ نمايد. مادران‌ هيچگاه‌ نبايد شير پستان‌ خود را داخل‌ بيني‌ نوزاد خود بريزند يا بدوشند چون‌ شير بصورت ‌لايه‌اي‌ مجاري‌ بيني‌ نوزاد را مي‌پوشاند. ضمنا محيط بسيار خوبي‌ نيز براي‌ رشدميکروبهاست‌ و لذا موجب‌ عفونت‌ بيني‌نوزاد مي‌گردد.

7-    آيا سکسکه‌ کردن‌ نوزاد اهميت‌ دارد؟

خير، سکسکه‌ تحريک‌ عصبي‌ است‌ که ‌سبب‌ انقباض‌ عضله‌ ديافراگم‌ مي‌گردد. انقباض‌ ديافراگم‌ خود سبب‌ فرو بردن ‌هوا به‌ داخل‌ ريه‌ مي‌شود که‌ اين ‌فرو بردن‌ ناگهاني‌ هوا بوسيله‌ انقباض ‌اپي‌گلوت‌ متوقف‌ مي‌شود و سکسکه‌بوجود مي‌آيد.

8-    حد متوسط افزايش‌ وزن‌ در دوران‌ شير خوارگي‌:

صفر             تا           ۳           ماهگي‌                 ۳۰ گرم‌ در روز

۴                 تا           ۶           ماهگي‌                 ۲۰ گرم‌ در روز

۷                 تا           ۹           ماهگي‌                 ۱۵ گرم‌ در روز

۱۰               تا           ۱۲         ماهگي‌                 ۱۰ گرم‌ در روز


    در شش‌ ماه‌ اول‌ تولد افزايش‌ وزن‌ زياد است‌ و سپس‌ کاهش‌ مي‌يابد بعد از سن ‌۱۰ ماهگي‌ به‌ صورت‌ طبيعي‌ اشتهاي‌ کودک‌ کم‌ مي‌شود و در نتيجه‌ سرعت ‌افزايش‌ وزن‌ او کم‌ خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم تیر ۱۳۸۹ساعت 23:2  توسط maze  |